Şanlıurfa’da Balıklıgöl yakınlarındaki Halepli Bahçe’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Temalı Park”  projesi hafriyat çalışmaları sırasında bulunan 5. Ve 6. Yüzyıldan kaldığı tahmin edilen mozaikler 2006-2008 yılında Şanlıurfa müze müdürlüğü başkanlığında yapılan kazılarda meydana çıkarılmıştır.

 

 

 

Amazon kraliçelerinden Hippolyte, Antiope, Melanipe, Penthesileia’nın av partisini tasvir eden bu mozaikler arkeologlar tarafından dünyanın en değerli mozaikleri olarak değerlendirilmektedir. Halepli bahçe mozaikleri, savaşçı amazon kraliçelerini mozaiğe resmeden dünyadaki ilk örnektir.

Halepli bahçe mozaikleri bulunduğu yerde restore edilip koruma altına alınmış ve daha sonra buraya 2015 yılında 6.000 m2 ‘lik alanı kapsayan Şanlıurfa Mozaik Müzesi yapılmıştır.

 

Yapılan araştırmalara göre M.S.194 yılına tarihlenen Barsaged imzalı “Orpheus  Mozaiği” 1998’de Şanlıurfa’da bir kaya mezarından çıkarılarak yurt dışına götürülmüştür. Daha sonra Amerika’nın Dallas Müzesi’nde olduğu tespit edilen mozaik, Manchesterli Prof. J.F. Healey tarafından 2006 yılında bir makale ile dünyaya tanıtılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimleri ile 2012 yılında Türkiye’ye getirilerek İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne yerleştirilen ünlü “Orfeus Mozaiği”, Halepli Bahçe’deki Mozaik Müzesi tamamlanınca 2015 yılında buraya getirilerek sergilenmeye başlamıştır. Şanlıurfa’da bulunan diğer mozaikler de bu müzede sergilenmektedir.

Müze, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlıdır

20 Ekim 2018
YORUMLAR
main ceme 99 online 20 Ekim 2018

Highly descriptive article, I liked that bit. Will there be a
part 2? https://bahastopikgosip2.blogspot.com/

Cevapla
main ceme 99 online 20 Ekim 2018

Highly descriptive article, I liked that bit. Will there be a part 2? https://bahastopikgosip2.blogspot.com/

Cevapla