Şanlıurfa’yı aziz, kıymetli, huzurlu bir şehir yapan sadece Hz. İbrahim’in memleketi olmasından mıdır? Başkaları da uğramamış, içinde yaşamamış, onunla dost olmamış mıdır? Bu sorunun cevabını bu ülkede yaşayan herkes biliyordur sanırım. Elbette, Kuran’da Allah’ın ‘dostum’ diye tanımladığı Hz. İbrahim’in dostluğundan başka dostları da vardır Urfa’nın.

Sabrı ile bildiğimiz Hz. Eyyub peygamber de Şanlıurfalı’dır. Varlıklı, çoluk çocuk sahibi, gönüllerin sevgilisi, şefkat abidesi Hz. Eyyub yeryüzünde zenginliği huzuru ile yaşarken ‘varlık içinde makbul bir kul ve peygamber olmanın’ sebebinin varlıklı ve mutluluk olmadığını, fakir ve hastalıklı iken dahi Rabbine sadık olduğunu göstermiştir.

 

Hastalıklar içinde geçirdiği yılları bir mağarada ‘sabır’ ile demlenerek yaşamış olan Hz. Eyyub, sabrının ve sadakatinin karşılığı olarak hastalıklarından ve yoksunluklarından kurtulduğunda yine şükreden bir kul olmuştur. Bu sadık kul, sabırlı peygamberlerin çilesini çektiği mağara ve civarı bin yıllar sonra bile ziyaretçilerin, inanmış kalplerin uğrak yeridir.

30 Ekim 2018
YORUMLAR